
Hodnocení obalů přihlášených do soutěže obal roku 2011 je uzavřeno a vítěze známe. Tak je to podrobně rozvedeno v novinkách č. 2011-7 SC Packaging News, vydaných Obalovým institutem SYBA. Co k tomu ještě dodat?
Zbývá mi jen krátké osobní ohlédnutí zpět na ty dva dny plné posuzování přihlášených vzorků, doplňujících dokumentů a certifikátů, praktického ověřování, zda deklarované přednosti obalu odpovídají realitě, dny plné diskusí a rozhodování. U žádného z přihlášených exponátů nešlo o jednoznačný verdikt „palec nahoru, nebo dolů“, ale o nalezení co největší shody individuálních stanovisek shrnutých do odpovídajícího bodového vyhodnocení. Potěšující byla vyrovnanost odborného přístupu hodnotitelů v obou komisích: jak odborné, tak i grémia reprezentantů. Konečné výsledky tomu jednoznačně odpovídají.
Vyčerpaly spotřební obaly nápady?
Srovnávám-li tento ročník soutěže s ročníkem minulým, na první pohled se mi zdá, že byl tak trochu ve stínu ročníku 2010, kdy se vítězové národní soutěže úspěšně prezentovali i na poli mezinárodním. Tento první postřeh vyvolal určitý propad v kategorii spotřebitelských obalů, kdy z celkového počtu přihlášených exponátů (34) bylo oceněno necelých 12 %. Naopak u ostatních obalových kategorií se tento trend neprojevil, poměr oceněných exponátů k počtu přihlášených byl zcela v intencích minulých ročníků, a tak jsem svůj první dojem velmi rychle upravila.
Každá ze soutěžících obalových kategorií má svá specifika, která svým způsobem usměrňují pohled na hodnocení jejich exponátů. Určitou roli zde hraje i hledisko, pro jakého uživatele či spotřebitele je daný obal na své konečné cestě určen. To se následně projeví v navržených konstrukčních variacích, inovacích, nových řešeních nebo naopak ve zvýraznění jednoduchosti. Někdy je to velmi obtížné a výrazné řešení, inovaci nelze očekávat každým rokem, některé vyžadují delší čas. To se možná projevilo i u spotřebitelských obalů, kde jsem postrádala výraznější zastoupení obalů z plastů.
Letos bodovaly především novinky v přepravním balení
Kategorie přepravní obaly to má z tohoto pohledu jednodušší. Před navržením nového obalového řešení je obvykle znám výrobek/výrobky, které budou zabaleny. Jsou specifikovány jejich vlastnosti, ať již agresivní nebo pasivní povahy na jedné straně, a jejich citlivost na mechanické či klimatické namáhání během skladování a přepravy na místo konečného určení na straně druhé. Obvykle je většina limitujících faktorů předem známa. Designér je pak musí do svého návrhu nového konstrukčního řešení přepravního obalu zahrnout. Nic nového. Další požadavky, jako jsou snížení nákladů, ekologické vlivy a podobně, hrají nemalou roli a následně ovlivní i výběr obalového materiálu a prostředků, ze kterých se pak obal vyrobí. Toho všeho přihlašovatelé letošní soutěže OBAL ROKU náležitě využili. Právě v této kategorii bylo zaznamenáno pokračování posunu v převážném zastoupení přepravních obalů z vlnitých lepenek, kombinací lepenek a plastu, s využitím prvků poddajné fixace, zejména pak z polystyrenových plastů nebo přímo plastových obalů. Hlavním záměrem odrážejícím se u většiny exponátů bylo zjednodušení procesu balení, materiálová úspora, snadnost manipulace, snaha o víceúčelové použití, a to aniž by tím byla dotčena ochrana a zajištění baleného zboží. Výsledky z hodnocení v obou komisích napovídají, že tyto trendy komisaři zaznamenali v patřičném ocenění.
Požadavky jsou formulovány rozdílně
Přestože obecně platí, že nejzákladnější funkce, které obal musí plnit, jsou ochranné, manipulační a informační, jsou požadavky na spotřebitelské, skupinové obaly a displeje či přepravní obaly formulovány rozdílně ve srovnání se zbývajícími kategoriemi, kterými jsou obalové prostředky jako obalové materiály, etikety, fixační prvky a další. Ve svých funkcích jsou tyto obalové prostředky nezastupitelné, bez nich by se v podstatě jakákoliv inovace obalu neobešla. V rámci těchto kategorií se v letošním ročníku soutěže představila zajímavá řešení, a to jak u obalových materiálů, jako např. fólie Mikroten® M*S s obsahem aditiva zajišťujícího ochranu povrchu proti poškrábání, tak i u smrštitelných etiket nebo dalších pomocných prvků umožňujících víceúčelové uplatnění.
Shrnu-li své stručné postřehy z letošní soutěže OBAL ROKU 2011, byl to dobrý ročník, ve kterém se ucházelo o ocenění 86 obalových reprezentantů a ve kterém kromě stálice, jako je kategorie přepravní obaly, zazářily i další obaloví zástupci zejména z oblasti obalových a pomocných obalových prostředků. A to je dobře.
Jana Lukešová,
předsedkyně komise Obal roku