
Každoroční sezonu světových veletrhů se zaměřením na papírenský průmysl i letos zahájil mezinárodní veletrh Paperworld, který probíhal na moderním výstavišti ve Frankfurtu ve dnech 28. až 31. ledna 2012.
Jde současně o jednu z největších a nejdůležitějších akcí, které se pravidelně ve velkém areálu frankfurtského veletržního areálu konají, neboť současně se zde ve stejnou dobu uskutečnily i veletrhy Creativeworld a Christmasworld, což znamená souběžnou prezentaci expozic celkem více než 3000 vystavovatelů.
Trochu jiné obaly…
Na letošní přehlídce Paperworld mělo své stánky v deseti výstavních halách přes 1800 společností nejen přímo z papírenského oboru, ale i dodavatelů dalšího zboží pro papírenské obchody a papírnictví (psací a kreslicí potřeby, kancelářská technika, kalendáře, školní potřeby apod.). Prezentovali se zde prakticky všichni renomovaní výrobci daného oborového zaměření z celého světa.
Veletrh není speciálně zaměřen na obalový průmysl, ale obaly jsou zde v dosti velké míře zastoupeny, hlavně pak prostřednictvím množství balicích papírů, které byly nápaditě a atraktivně potištěny různými technologiemi tisku s mnohdy zajímavým a různorodým materiálovým složením (recyklované papíry, zušlechťované a natírané papíry, ruční papíry apod.).
Mezi obaly lze počítat rovněž vystavované obálky, obchodní tašky, sáčky, odnosné tašky, archivní krabice nebo již hotové krabičky a obaly (včetně např. spirálově vinutých), které jsou v papírnictvích nebo specializovaných prodejnách prodávány k běžnému i dárkovému balení široké škály zboží.
Tradiční výrobci i asijští draci
Z větších papírenských výrobců měly na veletrhu Paperworld 2012 reprezentativní stánky např. společnosti Stora Enso, Portucel Soporcel, Zanders, Gmünd, Double A, Sunsea Paper a další, které zde většinou vystavovaly průřez produkcí svých tiskových a psacích papírů ve formátech a různém barevném a kvalitativním provedení. Prezentovala se zde také tuzemská Papírna Aloisov patřící do společnosti Melecky, která je významným dodavatelem obalových materiálů – papírových voštin, nebo firma Bohemia Paper (výrobky z ručního papíru včetně právě poštovních obálek). Ze Slovenska se zde představila papírenská společnost SHP Group ze Slavošovců, která prezentovala především velmi kvalitně zpracované a potištěné papírové ubrousky. Z tuzemských vystavovatelů zmiňme ještě firmy P+P Karton, Graspo a Helma 365, velký stánek měla i společnost Koh-I-Noor Hardtmuth (psací potřeby). Naopak letos chyběli tradiční vystavovatelé, firmy EMBA a KRPA Paper.
Široké spektrum dalších expozic veletrhu Paperworld zahrnovalo jak nejdůležitější výrobní a distribuční společnosti, tak i zcela malé dodavatelské firmy z oboru papírnického sortimentu z celého světa. Výrazný a nepřehlédnutelný byl opět nástup asijských firem, které se prezentovaly i pohromadě ve třech podlažích haly 10 (Čína, Japonsko, Korea, Thajsko, Indonésie ale třeba i Indie).
Připravuje se další ročník
Nedílnou součástí atraktivního programu této obrovské veletržní akce, zahajující letošní výstavami a veletrhy nabitý rok (především nás čeká DRUPA) byla, jak je již běžné, i řada doprovodných programů zaměřených na aktuální témata papírnického oboru a výtvarné zpracování, ekologičnost a celkový design papírenských produktů.
Příští ročník veletrhu Paperworld se již nyní připravuje na frankfurtské výstaviště na termín 26. – 29. ledna.
Miloš Lešikar