Průmyslově využívaný hlubotisk je kotoučová technologie, která pozvolna mizí z komerčního tisku, ale své pozice si uchovává ve vysokonákladovém obalovém tisku. Z této pravdy ale existuje jedna výjimka. Německá firma H. C. Moog jako jediný výrobce na světě nabízí high-tech průmyslové archové hlubotiskové stroje pro potisk zejména farmaceutických, potravinářských, nápojových a kosmetických obalů. Kromě tisku samého může být archový hlubotisk použit i pro zušlechťování: lakování, potahování nebo ražbu.
Jednobarevka 1TBR Compact zvládne i vícebarvu
Novinkou na tomto trhu je jednobarevný archový hlubotiskový stroj 1TBR Compact určený pro menší a střední náklady (hodnoceno samozřejmě vůči obvyklým vysokým nákladům v hlubotisku, nikoliv vůči například digitálnímu tisku) potištěných médií v plošné hmotnosti od 80 do 600 g/m2 ve formátu do 740 x 1040 mm s maximální rychlostí tisku 12 000 archů za hodinu. Vícebarevné tisky lze realizovat ve víceprůchodech strojem, ve stroji lze také zušlechťovat archy již předtím potištěné na jiném stroji (například ofsetem). Lze použít barvy a laky na vodní i solventní bázi a rovněž UV laky. V závislosti na nákladu lze použít tradiční válce (cylindry) nebo fotopolymerové desky k tisku a ražbě.
Stroj disponuje horkovzdušným sušením a výměnnými jednotkami UV sušení; možné jsou také IR zářiče. Je vhodný i pro tisk metalickými barvami (zlatou, stříbrnou, bronzovou) na papíry a lepenky. K tisku těmito barvami se hlubotisk velmi dobře hodí vzhledem k možnostem přenosu velkého objemu barvy (i laku), a tedy vysoké kvalitě výsledného efektu; lze je využít i jako podtiskové či přetiskové. To omezuje nutnost používat fóliovou ražbu nebo metalizované substráty. K dispozici jsou například metalické barvy typu tekutého kovu UV Mira-Foil.
Archový hlubotisk umožňuje potiskovat krycí bílou barvou materiály potažené hliníkovou fólií bez nutnosti dodatečného sušení mimo stroj. Vzhledem k možnosti nanést silnou vrstvu laku je dobře využitelný i při plošném nebo parciálním lakování. Dobře zvládá i strukturální ražbu, lze razit i větší plochy pomocí ocelových válců nebo ražebních desek (forem) z plastů. Umí rovněž tzv. mikroražbu do hloubky jedné setiny milimetru, pouhým okem neviditelnou, kterou využívá například kosmetický, tabákový a farmaceutický průmysl pro ochranu obalů před paděláním Lze ji využít také ke kódování.
Do desek vnikly fotopolymery
Novinkou z této oblasti je nyloprint WSA 52 Digital, první fotopolymerní tisková deska pro archový hlubotisk. Obraz zde vytváří IR laser s rozlišením 10 160 dpi, což odpovídá hustotě rastru 120 lp/cm. Tato deska je schopna přenášet mimořádně velký nános barvy nebo laku. Vytváření tiskové formy (obrazu na desce) zabere jen 50 minut, což je v hlubotisku mimořádně krátká doba. Deska má výdržnost 50–100 000 obratů válce. Fotopolymerní desky se s příslušným ražebním válcem používají rovněž k ražbě na zmíněném stroji.
Miroslav Dočkal