Nejznámější a nejvýznamnější obalový veletrh na britských ostrovech, Total Processing & Packaging, proběhl v květnu v Birminghamu jen týden před největším obdobným veletrhem u nás. Na rozdíl od brněnského EmbaxPrintu je jeho periodicita ještě o rok delší, tedy tříletá. Mezinárodní veletrh obalů, balicích materiálů, technologií balení a v neposlední řadě strojů a zařízení pro spotřební, chemický, potravinářský a farmaceutický průmysl se již tradičně konal v halách výstaviště National Exhibition Centre (NEC).
NEC je bezkonkurenčně největším výstavištěm ve Velké Británii a zároveň patří svou velikostí mezi desítku největších výstavišť v Evropě. Je umístěn strategicky v blízkosti mezinárodního letiště na okraji Birminghamu Kapacita výstaviště zahrnuje téměř 200 tis. m 2 a 20 výstavních hal. Účastníci letošního veletrhu Total Processing & Packaging, 1010 vystavovatelů z 37 zemí světa, se prezentovali ve čtyřech hlavních halách.
Tradiční rozdělení oživily obchodní řetězce
Návštěvníci měli možnost navštívit různé typy výstavních stánků, exhibic, seminářů a dalších doprovodných akcí. Organizátoři rozdělili vystavující firmy do osmi sektorů, čímž velkou měrou napomohli ke snadné orientaci na veletržních plochách. Klasické sekce výrobců obalových materiálů a výrobců obalů, strojů a zařízení pro různé typy výroby, strojů a zařízení pro logistiku, tisk a dokončovací operace, sekce obalového designu a marketingu doplnila sekce pro firmy zabývající se poradenskou a kontraktační činností a sektor pro obchodní řetězce.
Právě obchodní řetězce a velcí výrobci FMCG se postarali o největší změny z hlediska filozofie veletrhu. Asda, Tesco či Unilever a United Biscuits pořádaly řadu seminářů a dalších akcí, včetně diskusních setkání pro odbornou veřejnost. Volný vstup na všechny byl samozřejmostí.
Jak zalisovat RFID čip do plastu?
V hale číslo 5 probíhaly semináře se společnou tematikou RFID. Konaly se nepřetržitě od otevření výstaviště až do pozdních odpoledních hodin. Bylo jen na návštěvníkovi, o jakou oblast projeví zájem, zda o vlastní výrobu RFID čipů, jejich uplatnění v logistice či distribuci, porovnání jejich efektivnosti s čárovými kódy při vysledovatelnosti objektu či nejnověji jejich častější využití ve farmaceutickém průmyslu. Z hlediska uplatnění a výroby se řečníci neomezovali pouze na oblast tisku etiket, ale i např. na možnosti zalisování RFID čipu do plastových obalů či uzávěrů.
Protože veletrh byl pořádán ve spolupráci s asociací výrobců zpracovatelských a balicích
strojů (Processing and Packaging Machinery Association), nechyběly jimi pořádané akce, jako je PPMA Machinery Only Show, která úspěšně propojuje sektory obalového a zpracovatelského strojírenství.
Oživení veletrhu přinesly rovněž panely s historickými obaly zapůjčenými londýnským Packaging Museem.
Oceněné inovace
Večer 15. května proběhlo udělení prestižních ocenění Starpack 2007. Soutěžilo se v 15 kategoriích a vítězové si odnesli celkem 14 zlatých, 25 stříbrných a 27 bronzových cen. Jen pro zajímavost: jednou z kategorií byla i Student and Schools Starpack. Ocenění získala finská studentka z Lahti Institute za opravdu netradičně pojatý a designově osvěžující kartonový obal na velikonoční vejce.
V expozicích samozřejmě nechyběly inovace obalových řešení. Výrazně zaujaly např. novinky v uzavírání stojacích sáčků (stand-up pouches) či avantgardní uzávěry v oblasti kosmetických produktů. Společnost Domino Printing Science představila svou novinku – V200+, termotransferový potisk flexibilních obalů. Nechyběly ani novinky v logistických řešeních, zvláště v oblasti paletizačních robotů.
Podrobněji se k veletrhu Total Processing & Packaging 2007 vrátíme v příštím čísle Světa balení, kdy se zaměříme na konkrétní produkty.
Jana Žižková