Novou verzi logistického SW začala na trhu nabízet americká firma LLC Koona poprvé v prosinci 2006. Nyní je doplněna o další jazykové mutace, od února tohoto roku i o verzi pro německé trhy. Firma, která se dosud soustřeďovala převážně na severoamerické a latinskoamerické trhy, tak začala realizovat další kroky, kterými chce proniknout na trhy evropské.
Systém paletizace – základ SW
Bez příslušných softwarů se dnešní procesy v logistice již neobejdou. Programy pro logistické operace optimalizují množství přepravovaných položek zboží, vylučují nadbytečné manipulační operace, výrazně snižují prostojové časy a podstatně redukují náklady na skladování zboží. Optimalizace nákladových jednotek vyžaduje menší skladovací plochy. V oblasti balicích, distribučních i přepravních operací bývají pro tvorbu nákladových jednotek většinou používány palety a právě tvorba paletizačních systémů tvoří základ většiny těchto SW. Samozřejmě že je dále možné doplňkově pracovat i s jinými manipulačními jednotkami – kluznými podložkami, bednami apod.
Pro maximální využití systému paletizace je nutné optimalizovat podmínky už u přepravních a skupinových obalů, a to hlavně z hlediska maximálního využití plochy a nosnosti palet. Konstruktér musí brát v úvahu i rozměry obalu ve vztahu k rozměrům europalety, tzv. modulový systém. Ten je založen na násobcích či podílech půdorysných rozměrů (obvykle délka, šířka) balených jednotek na paletě.
Logistické SW rozdílných parametrů
Logistických SW tohoto druhu je na trhu poměrně dost, jejich cena a kvalita jsou však rozdílné. V poslední době se rozšiřuje působnost např. systémů TOPS®Pro s dalšími rozšiřujícími moduly a utilitami (SB6/2006 informoval o nové verzi 5). Uživatelsky přátelské rozhraní nabízí Cape System. K optimalizaci procesů významně napomáhá i německý palOpti, který má nespornou výhodu ve své plné kompatibilitě vzhledem k designérskému SW Verpak, V Pak – v německých oblastech hojně používanému ke konstrukci obalů a jejich 3D vizualizaci. K těmto programům lze přiřadit i SW Quick Pallet Maker od vývojářů počítačových produktů z LLC Koona v americkém Seattlu. Zaslouženou větší pozornost získala již v roce 2004 verze 3.2, později v červnu 2006 verze 4.1 a nyní se program dočkal dalšího vylepšení v podobě verze 4. 2.
Quick Pallet Maker (QPM) se představuje
SW je velice snadno ovladatelný i pro běžného uživatele, navíc práce v něm je uživateli usnadněna i vizualizací produktů ve 3D. Činnost je možné zahájit prací se šablonami či nadefinováním vlastní konstrukce. Jednoduchým způsobem uživatel popíše balený produkt – spotřebitelské balení z hlediska jeho hlavních vnitřních i vnějších rozměrů (L, B, H), tvaru (pravoúhlý, válcový či volně ložené a prokládané láhve) a hmotnosti. Obdobným způsobem se definuje i balení skupinové či přepravní, které je většinou v podobě slotrovaných krabic, tvarových výseků či tray dílů. U těchto typů balení je z hlediska vnějších rozměrů velice důležité nadefinovat i tloušťku materiálu či typ vlny, pro lepší následnou vizualizaci je možné zadat i barvu. Dopředu je možné nadefinovat i fóliový přebal.
Z hlediska definice palety pracuje SW nejen s běžnými europaletami (1200 x 800 mm), ale i s rozměrem 1200 x 1000 mm atd. Všechna definování lze zadávat buď v palcových mírách, či metricky. U lepenkových krabic lze dodefinovat i fixační prvky – např. u mřížky lze určit počet mřížek, materiál (typ vlny) či barvu. Vlastní paletizaci lze provádět i pro různé typy balení. O jakékoli jednotce lze získat veškeré informace v podobě funkce report a v zpětně je editovat. Pochopitelně lze editovat i wizardem vytvořenou vlastní optimalizační jednotku. Z hlediska vizualizace lze pracovat nejen v již zmíněném 3D, ale i s jednotlivými pohledy – půdorysem, bokorysem či náhledem. Nechybí ani závěrečná optimalizace celých manipulačních jednotek na další ložné ploše – kontejner, plocha nákladního auta apod.
Podpora produktu a demoverze
QPM je možné provozovat v obou nejznámějších operačních systémech – je určen jak pro PC s platformou Windows, tak i pro Mac OS. Z hlediska exportu a importu podporuje celou řadu formátů – .xml, .csv, .bmp, .jpg, .txt, .html, .mov, . xls. Uživatel si může vytvořit i vlastní animaci ve formátu Quick Time. Z hlediska jazykového ovládání je pro nás asi nejdostupnější anglická verze, existují však i další jazykové mutace – španělština, portugalština, francouzština, italština, čínština či nejnověji již zmíněná němčina. Pokud bych produkt měla osobně hodnotit, event. srovnávat např. se systémem TOPS®Pro, je asi třeba konstatovat, že ještě není vybaven takovým množstvím modulů s přídavnými funkcemi jako právě TOPS®Pro, na druhé straně každý upgrade své dokonalejší konkurenty značně dohání a v neposlední řadě se nesmí zapomenout na jeho velkou přednost. Tou je bezesporu jeho finanční konkurenceschopnost.
Na stránkách firmy www.koona.com si lze stáhnout a vyzkoušet 30denní verzi v podobě dema. Toto demo samozřejmě nemá možnost vlastních vstupů (importu) a výstupů (export, tisk). Pro zhodnocení produktu uživatelem je však dostatečné. Pokud se uživatel chce dozvědět o práci s produktem více a nechce se seznamovat s manuálem ani postupovat s kontextovou nápovědou, je možné si stáhnout i zjednodušenou prezentaci v podobě oken s vysvětlivkami ve formátu PDF.
Jana Žižková
Box: Systémové požadavky produktu QPM
PC – Windows 98 a vyšší
16 MB RAM
Min. rozlišení monitoru 800 x 600 pixelů
Quick Time 4 a vyšší
Mac OS – Power Macintosh G3 se systémem 8 (CarbonLib) nebo vyšší (zahrnující OSX)
32 MB RAM
Min. rozlišení monitoru 800 x 600 pixelů
Quick Time 4 a vyšší