
říká technicko-obchodní ředitel firmy Mašek – balicí a zpracovatelské stroje.
V současné době, kdy cena lidské práce tvoří stále se zvyšující položku nákladů výrobců, vzrůstá poptávka po rychle návratných investicích, které by ji nahradily. I v potravinářském sektoru roste v této souvislosti tlak na zdokonalování balicích technologií a jejich produktů. Informace o novinkách a trendech na trhu vertikálních balicích strojů poskytl naší redakci zástupce jednoho z nejprogresivnějších českých výrobců tohoto oboru Lukáš Mašek.
Svět balení: Jak lze rozdělit současný světový trh s vertikálními balicími stroji a jaké jsou jeho trendy?
Lukáš Mašek: Existuje zde několik rychlostních kategorií. Pomalé low-cost stroje o rychlosti do 60 sáčků/min. jsou většinou asijské výroby (Čína, Thajsko, Malajsie, Indie). Tyto stroje jsou levné a jejich kvalita odpovídá nízké ceně. Stroje střední třídy (krokové stroje) o výkonu do 110 sáčků/min. vyrábí většina evropských (a českých) výrobců.
Do kategorie strojů vyšší střední třídy (stále krokových) do výkonu 150 sáčků/min. spadá jen malá část z vyráběných strojů. Jejich pohony jsou řešeny špičkovými servomotory, popř. lineárními motory. Do této kategorie patří stroje nejlepších německých a italských výrobců (sem bych zařadil např. i náš stroj HBV3U, jenž využívá nejnovější servotechnologie Simotion firmy Siemens). Další typ – výkonné kontinuální stroje – využívají ve velké míře servotechnologie a vyrábí je opět většina evropských a zámořských výrobců kontinuálních vertikálních strojů.
Nejrychlejšími stroji na trhu jsou ultravýkonné kontinuální stroje dosahující rychlosti přes 200 sáčků za minutu (Rovema VPK, Bosch SVE, Mašek Twinner, Woodman Evolution, Ishida Atlas, TNA Robag).
Každá kategorie strojů má své zákazníky bez ohledu na zeměpisnou šířku a délku. Oproti minulosti však dnes stále více zákazníků požaduje stroje o kategorii výše než dříve, kdy výkonné balicí stroje kupovali jen největší producenti potravin. V současné době hodně malých a středních firem sleduje, co si pořizují ti velcí (Kraft, Dr. Oetker, Nestlé, Masterfoods a další), a snaží se tyto stroje, popř. stejnou kategorii strojů, obstarat i pro sebe.
SB: Jaké jsou dnešní požadavky na výkon a cenu těchto balicích strojů na západ a na východ od našich hranic? V čem se liší?
L.M.: Co se týká porovnání západní Evropy (a USA) s východní Evropou, dochází zde ke zdánlivě paradoxní situaci. Zatímco v západní Evropě se nyní zvedá poptávka spíše po strojích střední třídy do výkonu např. 110 sáčků za minutu, ve východní Evropě, a především v Rusku je větší poptávka po výkonnějších high-tech strojích do 150 sáčků/min. Je to způsobeno skutečností, že v dnešním Rusku firmy více investují do nových technologií a snaží se vybavit co nejlépe. Na západě jsou firmy většinou již vybaveny, a navíc se tam v současné době vzmáhá trh s použitými stroji, jejichž cena se pohybuje přibližně na 40 % ceny strojů nových.
Pokud jde o cenu, dnešní zákazníci toto hledisko zohledňují méně, než tomu bývalo v minulosti. Nyní je pro ně prioritou vybrat si spolehlivého dodavatele, a to především z hlediska kvality a výkonu stroje. Dalším důležitým kritériem je lokální dostupnost servisu a náhradních dílů, aby je nemuseli kupovat u výrobce stroje, ale mohli je dostat v každém státě (u výrobce či dealera této součásti či v běžném železářství). Toto kritérium je především důležité v USA, kde zákazníci požadují, aby náhradní díly bylo možno koupit v obchodě či u dealera vzdáleného maximálně jednu hodinu jízdy autem.
SB: Vyžadují tyto vysokorychlostní vertikální stroje speciálně upravený balicí materiál?
L. M.: Nevyžadují, ale je kladen důraz na kvalitu obalového materiálu a jeho svařovací vlastnosti, a to z důvodu krátkých svařovacích časů. Pokud by však byl stroj konstruován pouze na speciální materiály, zákaznici by ho nekoupili. Pro ně je nejdůležitější cena obalového materiálu a bariérové vlastnosti fólie. Rychlé stroje zpracují kilometry obalového materiálu za hodinu, a každý ušetřený „halíř“ na kilogramu fólie se tedy počítá.
SB: Je v době růstu požadavků na flexibilní balení potravin ještě poptávka po balení do celofánu?
L. M.: Zájem o balení do celofánu či čistě polypropylenové fólie upadá. Většina výrobců potravin dává přednost vícevrstvým laminovaným fóliím (ať s hliníkovou vrstvou či bez). Tyto fólie zaručují výborné bariérové vlastnosti vůči slunečnímu záření, UV záření, kyslíku, světlu apod. Tím zaručují delší trvanlivost baleného produktu a jeho vyšší hodnotu.
SB: Vaše výrobní portfolio zahrnuje snad všechny oblasti balení potravin. Můžete tedy říci, o co je největší zájem a jak se oblast balicích strojů bude vyvíjet?
L. M.: Ano, naše stroje zahrnují jak střední třídu (stroje řady VI), tak vyšší střední třídu (stroje řady HBV-3U) i výkonný stroj Twinner.
V současné době se v Evropě i zámoří zvyšuje požadavek na produkci sáčků, které mají hezký vhled. Jde především o sáčky s rovným stojatým dnem, se svařovanými hranami či sáčky typu brick-pack (špalíček). Většina sáčků je opatřena uzavíratelným mechanismem (Zip, Fresh Lock, zavírací etiketa), aby byl obsah udržen co nejdéle čerstvý. Vývoj strojů se tedy bude ubírat směrem k co nejrychlejšímu balení do těchto sáčků a k vývoji jejich nových typů. Proto i naše firma připravuje nový typ sáčku, který by měl v regálu prodejny zaujmout kupujícího hned na první pohled.
SB: Čím dosahuje vaše balička Twinner zvýšeného výkonu? Jsou pro ni nutné speciální dávkovače?
L. M.: Stroj Twinner používá technologii dvou párů příčných svařovacích čelistí, která je běžná i u jiných výrobců kontinuálních strojů. Jedinečnost stroje Twinner však spočívá v tom, že každý pár svařovacích čelistí je nezávislý na druhém páru, tzn. že okamžitá absolutní rychlost jednoho páru je jiná než rychlost druhého. Každý pár čelistí je letmo uchycen a má svůj vlastní servopohon.
Díky tomu může už být druhý pár „připraven“ pro sváření a vytvoření dalšího sáčku, zatímco první pár ještě předchozí sáček svařuje. U ostatních dvoučelisťových strojů toto není možné, jelikož oba páry jsou pevně mechanicky spojeny. Stroj Twinner je chráněn několika evropskými a světovými patenty, které zaručují, že nikdo nezneužije této myšlenky. Stroj byl vyvíjen v Německu a poté v České republice a v současné době je nejrychlejším vertikálním strojem na světě.
Pro Twinner se v současné době využívají dva typy dávkovačů. Objemový, servem řízený dávkovač, vhodný především pro pevné částice (např. bonbony, lentilky, oříšky apod.) a vícehlavé kombinační váhy Ishida, které představují momentálně nejrychlejší a nejpřesnější způsob dávkování. Je nutno upozornit, že Twinner se nehodí pro všechny druhy balení, neboť by u některých produktů nemohl dosahovat vysokých rychlostí (nap
ř. při balení mleté kávy, mléka či sušeného mléka atd.).
SB: Na podzimním veletrhu Emballage v Paříži jste představovali novinku. O jaký druh inovace šlo?
L. M.: Byl to stroj Twinner nové generace a nový typ víceřadého stroje HBV4 pro balení do sáčků typu Stick pack. Tento stroj může být jako jeden z mála během krátké chvíle přestavěn na různé velikosti balení, včetně rychlé výměny dávkovače.
Dnes také nabízíme úplnou novinku na českém a evropském trhu, a to je zařízení pro orientování sáčků. S jeho pomocí se ušetří při druhotném balení sáčků např. do kartonů více než polovina času potřebného na zpracování těchto sáčků. Zařízení již bylo otestovánu u několika předních českých i světových výrobců potravin a velmi se osvědčilo. Dokáže nahradit práci poloviny lidí potřebných k druhotnému zabalení sáčků a eliminovat chyby při počítání sáčků.
Ladislava Caisová
Box: Ing. Lukáš Mašek
Je absolventem Fakulty strojní ČVUT Praha. Po jejím absolvování se stal obchodním zástupcem firmy Mašek – balicí a zpracovatelské stroje ve Vlašimi. Postupně se věnoval konstrukční a vývojové práci a rozšíření exportu balicích a zpracovatelských strojů do USA, Francie a Skandinávie. V letech 2004 – 2005 byl obchodním zástupcem společnosti Duma packaging machinery v Sarasotě v USA a od roku 2005 zastává funkci technicko-obchodního ředitele firmy Mašek. Ve své současné praxi se věnuje rozšiřování exportu produkce firmy do USA, Afriky a Asie a také vývoji nových balicích strojů a linek.