V roce 2009 byl vydán revidovaný text standardu ISPM 15, který byl upraven a zdokonalen, aby pohyb dřevěných obalů v mezinárodním obchodu nepředstavoval neúměrné riziko šíření škodlivých organismů. Státní rostlinolékařská správa využila plánovaných změn zákona a navrhla v loňském roce novelizovat také ustanovení týkající se dřevěných obalů, jejich používání, kontroly, a také jejich výroby, vhodného ošetřování a označování v podobě odpovídající standardu, a upravit také oblast dovozní rostlinolékařské kontroly.
Byly zpřesněny kompetence pro výkon dovozní kontroly dřevěných obalů, byl rozšířen okruh subjektů zainteresovaných v oblasti dřevěných obalů a rozšířeny a zpřísněny požadavky pro tyto subjekty.
Okruh oprávněných subjektů se rozšířil
Koncem srpna loňského byl zákonem č. 245/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů a další související zákony, který nabyl účinnosti dne 1. září 2011 novelizován rostlinolékařský zákon č. 326/2004 Sb. Tato novela mimo jiné přináší rozšíření okruhu subjektů, které mohou být oprávněny provádět označování ošetřených dřevěných obalů, a to o výrobce dřevěných obalů, tj. subjekty vyrábějící dřevěné obaly z ošetřeného dřevěného obalového materiálu. Pro tyto subjekty zpracovala Státní rostlinolékařská správa požadavky, které budou muset splnit, aby se staly způsobilými k uvedenému označování dřevěných obalů vyrobených z ošetřeného řeziva. Jedná se o vstřícný krok vůči osobám, které nejsou vybaveny technickým zařízením, což byla dosud podmínka pro umožnění používání značky IPPC pro označování ošetřených dřevěných obalů.
Úprava této části zákona reaguje na výše zmíněnou revizi standardu ISPM 15, jež zavádí přesná pravidla pro označování dřevěných obalů a přináší zpřísnění požadavků na provozovatele technických zařízení. V souvislosti s uvedeným zákonem byla schválena také nová vyhláška, jíž budou tato ustanovení prováděna. Tato vyhláška č. 384/2011 Sb., o technických zařízeních a o označování dřevěného obalového materiálu, která nabyla účinnosti 15. prosince 2011, obsahuje vedle vzorů značky IPPC a způsobů označování také technické a technologické požadavky na sušárny a provozující subjekty i na výrobu a označování dřevěných obalů.
Změny zpřísnily pravidla
K těmto změnám kromě rozšíření možností pro zainteresované subjekty je třeba také připočíst zpřísnění požadavků na provozování technických zařízení k hubení škodlivých organismů
(dále jen „sušárny“) a označování ošetřených dřevěných obalů vycházejících ze standardu ISPM 15. Podstatnou změnou je také opatření, které umožňuje Státní rostlinolékařské správě řešit případy, kdy zvláště označování dřevěných obalů neprobíhá v souladu s platnou legislativou. Záměrem těchto kroků Státní rostlinolékařské správy je jednak zkvalitnění prováděného ošetřování a označování dřevěných obalů, a také jistá ochrana subjektů, které ve snaze plnit předepsané povinnosti jsou mnohdy poškozovány těmi, kteří předpisy obcházejí, nebo dokonce zneužívají značky registrovaných subjektů.
Subjekty mající v úmyslu provozovat sušárny
Tato skupina v dnešní době představuje přes 460 subjektů, které byly Státní rostlinolékařskou správou zaregistrovány v uplynulých letech a provozují způsobilou sušárnu. Vedle požadavku na zaslání žádosti k uznání způsobilosti sušárny a zpracování technologického postupu provozování sušárny, výroby dřevěných obalů a jejich označování jsou v § 68 odst. 4) uvedeny základní požadavky na provozovatele sušárny, které znějí:
„(4) Provozovatel technického zařízení zapsaný do rejstříku podle odstavce 2
a)smí k hubení škodlivých organismů používat pouze jím provozované uznané technické zařízení,
b)je povinen při provozování technického zařízení za účelem hubení škodlivých organismů dodržovat prováděcím právním předpisem stanovené technické a technologické požadavky a postupovat podle technologického postupu schváleného rostlinolékařskou správou, jehož náležitosti stanovuje prováděcí právní předpis, a
c)oznamuje rostlinolékařské správě bez zbytečného odkladu jakékoliv změny uznaného technického zařízení, které mohou vést k nedodržení technických a technologických požadavků uvedených v písmenu b), a ukončení provozu uznaného technického zařízení.“
V příloze č. 3 výše uvedené vyhlášky popis technických a technologických požadavků zní:
„1. Technické požadavky
1.1Minimální hodnota teploty, která musí být zařízením dosažena, je 56 °C při minimální době trvání 30 minut. Tato teplota musí být dosažena nepřetržitě v celém profilu dřeva, a to včetně jeho jádra.
1.2Technické zařízení musí být vybaveno záznamovým zařízením k měření teploty jádra dřeva, minimálně s jednou teplotní sondou k měření teploty vnitřního prostoru zařízení a minimálně jednou teplotní sondou k měření teploty ve dřevě (v jeho jádru). Záznamové zařízení může být buďto součástí řídicí jednotky technického zařízení, nebo jako doplňková výbava technického zařízení použitá k uvedenému účelu podle jeho návodu k obsluze.
2.Technologické požadavky na technické zařízení
2.1Teplotní sonda k měření teploty dřeva v jádru se umisťuje do nejchladnějšího místa komory technického zařízení nebo v co největší blízkosti tohoto místa. Nejchladnější místo v komoře je určeno na základě výsledku kontrolního měření rostlinolékařské správy.
2.2Odměřování minimální požadované doby ošetřování (tj. 30 minut) je zahájeno od okamžiku, kdy je na teploměru záznamového zařízení zaznamenána hodnota 56 stupňů. Po tuto minimální dobu nesmí teplota klesnout pod tuto stanovenou hodnotu.
2.3V případě, kdy je technické zařízení vybaveno více teplotními sondami, je měření zahájeno v okamžiku, kdy teplota na všech sondách dosáhne 56 stupňů; dále se postupuje podle bodu 2.2.“
Subjekty mající v úmyslu vyrábět dřevěné obaly
Skupina výrobců nebo opravců dřevěných obalů rozšiřuje okruh subjektů, které se zabývají ošetřováním a označování dřevěných obalů. Tyto subjekty budou oprávněny provádět označování dřevěných obalů, a to těch, které budou vyrobeny z ošetřeného dřevěného obalového materiálu nebo ošetřeny certifikovanou/registrovanou sušárnou. Dřevěný obalový materiál použitý k výrobě dřevěných obalů musí být ošetřen v některé z několika stovek sušáren registrovaných Státní rostlinolékařskou správou (seznam registrovaných subjektů je k dispozici na www.eagri.cz).
Požadavky, které budou muset splnit, aby se staly způsobilými k uvedenému označování dřevěných obalů vyrobených z ošetřeného řeziva, stanoví nový § 69 zákona. Jedná se o vstřícný krok vůči subjektům, které nejsou vybaveny technickým zařízením, což byla dosud podmínka pro umožnění používání značky IPPC pro označování ošetřených dřevěných obalů. Rovněž v § 69 jsou vedle obecných požadavků obdobných jako výše uvedeny požadavky na výrobce dřevěných obalů, ve znění:
„(3) Výrobce ošetřeného dřevěného obalového materiálu zapsaný do rejstříku podle odst. 2
a)smí k výrobě dřevěného obalového materiálu, který hodlá označit značkou přidělenou podle odstavce 2, použít pouze dřevo ošetřené v souladu s technickými a technologickými požadavky uvedenými v § 68 odst. 4 písm. b),
b)je povinen dodržovat technologické požadavky kladené na označování dřevěného obalového materiálu a postupovat podle technologického postupu schváleného rostlinolékařskou správou, a
c)oznamuje rostlinolékařské správě bez zbytečného odkladu jakékoliv změny v postupu označování dřevěného obalového materiálu, které mohou vést k nedodržení technologických požadavků uvedených v písmenu b), a ukončení označování dřevěného obalového materiálu.“
Také v příloze 2 výše uvedené vyhlášky jsou popsány požadavky na označování dřevěných obalů, které znějí:
„1. Technologické požadavky pro označování dřevěných obalů
Označit lze pouze dřevěné obaly vyrobené z dřevěného obalového materiálu ošetřeného osobami oprávněnými provádět tepelné ošetřování tohoto materiálu nebo vyrobené dřevěné obaly, které byly ošetřeny pouze u těchto osob.
Společné požadavky
Používání IPPC značky je jednoznačně povoleno pouze subjektu, kterému byla značka přidělena Státní rostlinolékařskou správou, aby tak bylo zamezeno jejímu případnému neoprávněnému použití. Tento požadavek a některé další uvádí § 69 a), který zní:
„(1) Právnická nebo fyzická osoba, která není zapsána v rejstříku provozovatelů technického zařízení podle § 68 a rejstříku výrobců ošetřeného dřevěného obalového materiálu podle § 69, nesmí označovat ani opatřovat dokladem o provedeném ošetření dřevo ani dřevěný obalový materiál.
(2) Provozovatel technického zařízení a výrobce ošetřeného dřevěného obalového materiálu, který je držitelem rozhodnutí rostlinolékařské správy podle § 68 odst. 3 a § 69 odst. 2, smí používat pouze značku přidělenou mu rostlinolékařskou správou, a to pouze
a)k označování dřeva nebo dřevěného obalového materiálu ošetřeného v technickém zařízení uznaném podle § 68 odst. 3 a při dodržení technického a technologického postupu uvedeného v § 68 odst. 4 písm. B), a/nebo v § 69 odst. 3 písm. b), a
b)způsobem stanoveným prováděcím právním předpisem.
(3) Rostlinolékařská správa vede rejstřík technického zařízení podle § 68 a rejstřík výrobců ošetřeného dřevěného obalového materiálu podle § 69 a zveřejňuje jej dálkovým přístupem.
(4) Rostlinolékařská správa zruší rozhodnutí o uznání způsobilosti technického zařízení, o zápisu do rejstříku provozovatelů technického zařízení podle § 68 nebo rejstříku výrobců ošetřeného dřevěného obalového materiálu podle § 69 a o přidělení značky pro označování dřevěného obalového materiálu ošetřeného v uznaném technickém zařízení provozovatele a/nebo označování dřevěného obalového materiálu jeho výrobcem, jestliže zjistí, že držitel rozhodnutí není způsobilý k označování ošetřeného dřevěného obalového materiálu podle mezinárodního standardu tím, že nesplňuje technické nebo technologické požadavky uvedené v § 68 odst. 4 písm. b) a/nebo technologické požadavky uvedené v § 69 odst. 2 písm. b).“
Petr Harašta