
Bez obalů se dnes neobejde žádné výrobní odvětví a většinou si neuvědomujeme, že pokud by se zboží nezabalilo, nemohli bychom je často ani koupit. Navíc by každý výrobek měl být čitelně označen – datem spotřeby, zemí původu a kódem výrobce. Co všechno je k tomu třeba, se můžeme přesvědčit na blížícím se mezinárodním veletrhu EMBAX, který se uskuteční ve dnech 28. 2. – 2. 3. 2012 v Brně. V rámci doprovodného programu se zde opět představí balicí linka Packaging Live.
V rámci provozu linky proběhne prezentace technologií souvisejících s balením, značením a manipulací výrobků a každá praktická ukázka bude živě komentována.
Premiéra se odehrála na předchozím Embaxu…
Projekt s názvem Packaging Live měl premiéru v roce 2010 právě na Embaxu. V loňském roce se konal při MSV Brno a letos se opět vrací na obalový veletrh v inovované formě.
Na výstavní ploše pod střechou pavilonu F vyroste technologická linka, ve které se návštěvníkům výstaviště představí moderní stroje a zařízení. Balit se budou oříšky, sáčky poputují do krabic a ty se pak přemístí na paletu a vyexpedují fiktivnímu zákazníkovi.
15 partnerů i vystavovatelů
Tradiční i premiéroví partneři podpoří tento projekt svou účastí a prezentací. Společnost VIKING Mašek dodá vertikální balicí stroj, novým partnerem bude firma OTK Group, která poskytne balicí fólie a také etikety. O značení dat spotřeby a výroby na fólie i na krabice se postarají tiskárny Markem-Imaje, zastoupené společností ONDRÁŠEK Ink-Jet System. Sáčky s produkty i krabice se budou přemísťovat pomocí dopravníků dodaných firmou Strand. O přesun balení do krabic se postará robot FANUC společnosti ARC-H, o zavírání krabic lepicí stroje dodané firmou Technology Morava a páskovací stroje z PENTA-servisu. Nebude chybět podtlakový manipulátor od Albertina Trading či ovinovací stroj na paletu. Celý proces bude doplněn o sledování výroby i expedice pomocí tzv. chytrých etiket s RFID tagy, které dodá společnost Gaben ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Představí se také speciální přepravní výplně krabic od FP International. Dodavatelem kartonových krabic je tradičně firma THIMM a součástí linky bude i prezentace manipulační techniky Mátl & Bula, průmyslových maziv FUCHS Oil Corporation a ekologické fixace zboží na paletách od firmy Fipack.
Všech patnáct partnerů Packaging Live najdete zároveň vystavovat v pavilonu F, provoz linky bude čtyřikrát denně s odborným komentářem. Připraveny jsou také tiskové konference, prezentace novinek a semináře o nejnovějších trendech balení a identifikace zboží.
Projekt připravila reklamní agentura EQUICom a společnost Veletrhy Brno.
Ladislava Caisová, Michaela Zachová
Čím překvapí letos?
Firmy, které se představí na veletržní Packaging Live, byly koncem ledna osloveny v souvislosti s chystanou prezentací a některé z nich více či méně obšírně odpověděly na otázku: Jaký produkt nebo službu na lince představíte a čím je zajímavý či unikátní?
Lukáš Mašek, obchodní ředitel společnosti Ing. Rudolf Mašek – Balicí stroje (Viking Masek), k účasti firmy na technologii linky řekl: Do linky dodáváme desetihlavé dávkovací kombinační váhy a vertikální balicí stroj M-250 nové generace. Tento robustní krokový stroj v sobě spojuje flexibilitu, výkon, modulární konstrukci rámu a nejmodernější technologie, můžete s ním balit výkonem až do 100 sáčků za minutu, šířkou sáčku do 250 mm a délkou až 400 mm. Samozřejmostí je provedení stroje z nerezové oceli, vybavení automatickým středěním fólie, vakuovým posuvem fólie a ovládáním dotykovou obrazovkou. Kromě účasti na lince budeme na Embaxu zastoupeni také samostatným stánkem, kde ukážeme další stroje z našeho výrobního portfolia.
Michal Mrázek ze společnosti ARC-Robotics popsal produkt, který bude součástí linky, následovně:
Robot Fanuc M-430iA s integrovaným kamerovým systémem Fanuc 2D iRVision + Visual LineTracking byl speciálně vyvinut pro potravinářský průmysl a farmaceutiku. Nabízí vysoký výkon v nepřetržitém provozu, čistou, omyvatelnou mechanickou jednotku a chemicky odolný povrch robota.
Zápěstí robota bez maziva – bez rizika kontaminace potraviny mazivem
Vysokorychlostní picker – použití technologie dual drive torque tandem control pro osy J1, J2, J3
Vysokorychlostní zápěstí robota – Model 430iA/2PH s max. rychlostí osy J6 1700 °/s!
Jana Schořová ze společnosti FUCHS Oil Corporation (CZ), spol. s r. o., uvedla:
Naše společnost je výhradním dovozcem špičkových potravinářských produktů značek CASSIDA a FM na český trh. V rámci její prezentace budou v projektu Packaging Live představena plastická maziva vhodná jak pro běžné, tak i pro extrémní podmínky provozu v potravinářských závodech, stejně jako široký sortiment potravinářských olejů – mazacích, hydraulických a převodových. Veškeré produkty CASSIDA a FM mají schválení NSF H1. Unikátními produkty jsou potom maziva schválená pro přímý kontakt s potravinami, která mají schválení NSF 3H. Připomeňme, že značka CASSIDA byla jako první na světě certifikována institucí NSF podle normy ISO 21469, která stanovuje hygienické požadavky na bezpečnost strojních maziv s náhodným kontaktem s potravinářským produktem. V neposlední řadě můžeme být potravinářským závodům nápomocni při tvorbě tzv. plánu HACCP (zhodnocení kritických míst ve výrobním procesu) a následném vypracování konkrétních mazacích plánů.
Luboš Velinský z PENTA-servis, spol. s r.o., představil účast svojí společnosti, která se zabývá výrobou, prodejem a servisem páskovacích a balicích strojů a obalových materiálů. Páskovací stroj bude zařazen v polovině linky. Společnost PENTA servis jako výhradní zástupce německé výrobní společnosti SMB Schwede Maschinenbau představí novinku mezi páskovacími stroji PENTA CUBE. Jedná se o plně automatický výkonný páskovací stroj vhodný pro zástavbu do automatických linek. Stroj je předurčen pro náročné provozy s požadavky na velký výkon a spolehlivost a zároveň nízké náklady. PENTA CUBE je pro automatický provoz vybaven dopravníkovými pásy a čidly a lze jej vybavit širokým množstvím příplatkového příslušenství. Společnost poskytuje své služby a dodává obaly a stroje do všech druhů průmyslu. Mezi její zákazníky se řadí lékárenské společnosti, distribuční a skladovací společnosti, potravinářské firmy, ale také výrobci elektroniky, stavebních prvků, tiskárny, e-shopy, velkoobchody a řada dalších.
Jakub Unucka ze společnosti GABEN představil hned několik produktů, které budou součástí Packaging Live. Celou linku bude monitorovat systém pro sběr dat MESLINE, který poskytne informace o výkonu linky na velkoplošných obrazovkách. Postup zabalených výrobků na lince bude monitorován čtečka
mi čárových kódů a RFID tagů. Na konci linky je umístěn aplikátor chytrých etiket s RFID tagem a čtecí brána, která automaticky zaznamená průjezd označených palet. Popis jednotlivých komponent linky si návštěvníci mohou zobrazit na průmyslových LED panelech s dotykovou obrazovkou. Tyto jsou v reálu používány zejména pro zobrazování výrobní dokumentace. Návštěvníci linky budu mít možnost si vyzkoušet čtení RFID tagů ze slosovatelných kuponů, které budou součástí každého výrobku.
Pavel Ondrášek, jednatel společnosti společnost ONDRÁŠEK INK-JET SYSTÉM, s. r. o., která patří k tradičním partnerům linky, uvedl, že firma letos předvede tiskárny Markem-Imaje přímo v praktické ukázce na balicí lince. Tiskárnu SmartDate® X60 uvidíme zařazenou na samém začátku linky. Postará se o potisk fólie, těsně před jejím svařením do sáčku. Druhou z tiskáren, ink-jet 9232, najdeme uprostřed linky při potisku kartonových krabic datem spotřeby a dalšími proměnnými údaji. Kromě obou novinek bude v lince zařazena i tiskárna velkých znaků s rychleschnoucím voskem MI 5800, která opatří krabice čárovými kódy a velkými logy
Lucie Bulová ze společnosti Mátl & Bula, spol. s r. o., shrnula chystané aktivity následovně: „Návštěvníci veletrhu si v rámci naší expozice mohou prohlédnout a vyzkoušet tříkolový akumulátorový vysokozdvižný vozík Hyundai 18BT-7 s nosností 1,8 t a zdvihem 3,3 m, který je vybavený elektromagnetickým minipáčkovým prstovým ovládáním všech funkcí zvedacího zařízení pro zvýšení ergonomie a efektivity manipulace. Dále ručně vedený, akumulátorový vysokozdvižný vozík Hyundai 12LS-7N s nosností 1,2 t a zdvihem 2,9 m v provedení využívající technologie tichého mikropojezdu a mikrozdvihu. Ruční paletový vozík CP25 s nosností 2,5 t. Ručně vedený, akumulátorový nízkozdvižný vozík Hyundai 20ET-7 s nosností 2 t. Posledním zástupcem strojů Hyundai, který si můžete prohlédnout ve venkovních prostorech, je dieselový vysokozdvižný vozík Hyundai 70DS-7 o nosnosti 7 t a zdvihem 6 m.
Hyundai nabízí ucelenou řadu vozíků a techniky až do nosnosti 25 t se všemi druhy pohonu (elektrické, dieselové a plynové) využívající nejmodernější technologii s možností vybavení přídavnými zařízeními pro manipulaci se všemi známými materiály, tzn. nosiči rolí papíru např. pro balicí linky. K tomu firma nabízí doplňky pro ruční manipulaci s těmito břemeny. U linky budou k vidění menší typy vozíků.“
Miroslav Fikejz ze společnosti Fipack, s. r. o., popsal podrobně chystané aktivity na balicí lince: PVP je inovativní, vysoce pevnostní papírová páska pro průmyslové i univerzální použití. Může být použita jak pro ruční (pomocné), páskování tak na většině stávajících páskovacích strojů. PVP jsou vyráběny patentovanou technologií v několika šířkách (5, 9, 12, 19 mm) v bílém nebo hnědém provedení. Protiskluzové proložky – ANTISLIP – jsou papírové proložky opatřené jednostrannou nebo oboustrannou protiskluzovou úpravou. Standardní gramáž: 65, 110, 150 a 270 g/m² (na požádání i jiné). Podle zatím dostupných informací by se měly na lince používat lepicí body, což jsou body lepidla umístěné na roli tak, že umožňují okamžitě spojení jakéhokoliv povrchu. Slouží k rychlému, čistému, dočasnému nebo trvalému spojování různých předmětů, bez poškození povrchu. Níže uvádíme příklady použití.
Pokud to půjde, použijeme poloautomatický aplikátor DOT O MATIC, který zvyšuje produktivitu aplikace lepicích bodů. Umožňuje aplikovat až 60 ks LB za minutu. Za výjezdem kartonu ze zalepovacího zařízení bude umístěn automatický aplikátor Lock nʼPop – UNITIZER 500. Lock nʼPop® je registrovaná značka fixačního adheziva vyráběného na vodním základu (tedy bezpečného, netoxického, nehořlavého, přátelského k životnímu prostředí), který zabraňuje posuvu zboží po sobě. Tato technologie fixace zboží je jednoduchá a účinná a dá se použít všude tam, kde povrchy baleného zboží k sobě navzájem přiléhají (ať již se jedná o krabice nebo pytle), bez ohledu na to, z jakého jsou materiálu. Aplikace Lock nʼPop® je velice snadná – buď pomocí aplikátoru UNITIZER, kdy aplikace probíhá zcela automaticky bez požadavku na obsluhu, nebo pomocí ručního aplikátoru. Lock nʼPop zcela nahrazuje nebo omezuje použití jiných způsobů balení palet, které mohou poškodit obal. Například pomačkáním při použití stretch fólie, potrháním při použití hotmeltového lepidla a podobně.
Lock nʼPop je vhodný na všechny povrchy, jako je:
– recyklovaný, potištěný papír, karton
– barevný, bílý papír, karton
– vysoce lesklý, laminovaný povrch
– polyetylen (smrštitelný i stretch)
– lepený vrstvený materiál
Lock nʼPop a jeho hlavní rysy:
– odstraňuje kondenzaci vodních par pod fólií a tím zabraňuje poškozování (zboží)
– zabraňuje posuvu zboží po sobě
– zabraňuje přepravním škodám
– vylučuje nebo redukuje ostatní paletizační obaly, které zatěžují životní prostředí
– nezanechává pevné zbytky
– není nutné ho odstraňovat, je transparentní
– bezpečná aplikace (za studena)
– recyklovatelný
– netoxický
– přátelský k životnímu prostředí
– snadná aplikace
– snižuje náklady na fixaci zboží (podle počtu kartonů na paletě o 20 až 50 %)
– stálost cen (není závislý na ropě)
Richard Budík ze společnosti STRAND, s. r. o., sdělil, že jeho společnost bude mít v rámci linky vystaveny dopravníky, které propojí jednotlivé stroje v této malé modelové trase, čímž umožní návštěvníkům udělat si představu o tom, jak funguje linka ve středním nebo velkém provozu. Obecně se dopravníky v linkách používají pro převoz výrobků mezi jednotlivými operacemi, k akumulaci a k případné vizuální kontrole. Společnost STRAND se specializuje na dopravníky již řadu let a dokáže nabídnout různé varianty dopravníků podle přepravovaných typů výrobků včetně automatizace.
Stanislav Zdražil z firmy Albertina sdělil, že na lince představují:
– kontrolní váhu sloužící k automatické kontrole hmotnosti produktu bez jeho zastavení, lze doplnit o detektor kovů
– etiketovací hlavu pro aplikace samolepicích etiket na všechny strany obalů různých typů
– podtlakový manipulátor pro snadnou manipulaci s rozlišnými druhy produktů do hmotnosti 250 kg
– manipulační vozík Protema k jednoduché manipulaci s různými typy produktů
Firma rozšiřuje linku o manipulační vozík Protema, v tomto případě pro manipulaci s rolemi. Protema je již třetí generací manipulačních vozíků firmy TAWI. Mezi hlavní přednosti výrobku patří vysoká variabilita, spolehlivost a multifunkčnost. Standardní verze může být snadno modifikována tak, aby vyhovovala konkrétním podmínkám a požadavkům. Protema umožňuje manipulaci s širokým okruhem až 200 kilogramů těžkých břemen. Systém vyráběný z nerezové oceli je vhodný také pro užívání v korozním prostředí nebo v „čistých“ provozech chemického a potravinářského průmyslu. Manipulační vozíky Protema znamenají zvýšení efektivity a ekonomičnosti výroby.
Ladislava Caisová
(s přispěním agentury Equicom Brno a Miroslava Dočkala)