
Společnost J&B – Pavel Blažek se specializuje na výrobu balicích strojů a manipulační techniky pro automatizaci balicích linek, zejména pro jednoporcové balení cukru a jiných potravin do sáčků Stick a Tetraeder. Vyrábí rovněž balicí stroje pro kosmetický, farmaceutický a chemický průmysl.
V 90. letech měli téměř všichni čeští výrobci balicích strojů stejný výrobní program. Na trhu však chyběly stroje, které by dokázaly zabalit například jednu porci hořčice, kečupu, soli nebo pepře. Firma Blažek se proto začala specializovat na stroje pro maloobjemové balení a v roce 1992 vyrobila první víceřadý stroj Stick-pack v Evropě. Dodnes tyto typy tvoří 95 % její produkce, přestože dnes vyrábějí i stroje pro 20kg balení.
Počet vyrobených a prodaných strojů již přesáhl sedm set. Vyváženy jsou do více než čtyřiceti zemí celého světa, kolem 99 % produkce míří na export. Nelze říci, který region dominuje, tento údaj se rok od roku mění. O kvalitě výrobků firmy svědčí fakt, že dominuje opakovaný prodej, který činí asi dvě třetiny z celkového objemu. Opakovaně vyvážejí i například do Číny a Hongkongu, v menší míře do Ruska – podle Pavla Blažka by zde pro zvýšení prodeje museli investovat do vlastní obchodní kanceláře například v Moskvě, Rusové si na tento „osobní“ způsob obchodování totiž dost potrpí.
Balicí stroje hlavně víceřadé
Pro zvýšení efektivity se postupně zvyšoval počet plnicích tubusů v jednom taktu stroje. Začalo to třemi tubusy vedle sebe, dnes jsou nabízeny až třicetitubusové stroje. Ze zhruba 100 sáčků za minutu tak za dvacet let výkon vzrostl na dnešních 1000 až 1500.
Automatické balicí stroje se vyrábějí v řadách ABM-EN, ABM-DE, MPB, PBM-X, ABG, ABK, AMT. Balicí stroje řady ABM jsou určeny k balení jak tekutin a past, tak i kusových a práškových produktů. Jde o vícetubusové vertikální hadicové stroje. Řízeny jsou systémem podle kontinentu odběratele nebo na jeho přání: například řídicími systémy Siemens, Schneider- Electric, Allen Bradley, Festo nebo BaR. Všechny typy strojů nabízí firma Blažek na požádání také kompletně v nerezovém provedení.
Nová verze stroje pro kosmetiku AMT s kontrolním systémem a servopohonem Siemens je určena pro balení tekutých výrobků, jako jsou kosmetické masky, krémy, šampony či tekutá mýdla, určena je rovněž pro sypké materiály. Rychlostí 50 cyklů za minutu může vyrábět sáčky dvou tvarů: tetraedry nebo sticky.
Stroj ABG 3 pro vysoce výkonné balení sypkých a kusových materiálů do PE fólie je určen zejména pro balení dřevních peletek a uhlí. Jde o plně automatický elektro-pneumatický stroj s elektronickou kontrolou teploty a vakuovým manipulátorem. Šířka sáčků činí 300–500 mm a délka až 1000 mm, výkon stroje pět až 25 pytlů za minutu.
Stroj ABM-D s kontrolním systémem Festo s jednou až osmi řadami a maximálním výkonem 55 cyklů za minutu je určen pro střední výkon. Maximální šířka hlavní role činí 220 mm, šířky sáčků od 10 mm do 20 mm a délky do 150 mm. Firma Blažek již vyrobila stovky těchto strojů. Pro tento typ bylo vyvinuto zařízení APD s automatickým nebo poloautomatickým plněním hotových sáčků do papírových kartonů nebo plastových dóz, s výkonem až 300 kartonů za hodinu.
Dvojité sáčky se zhotovují na strojích ABM- EN s maximálním výkonem 50 cyklů za minutu.
Za dobrou investici považují v poslední době pořízené CNC frézovací centrum FANUC Robodrill, které je velmi efektivní zejména ve výrobě dílů pro víceřadé stroje. Ve výrobě mechanických dílů jsou soběstační a nakupují jen díly, které musí mít speciální certifikaci, či komponenty pohonů, dopravníků a elektroniku.
T-Stix a dvojité sáčky
„Člověk se musí snažit neustále něco vymýšlet, než ho konkurence dohoní, a pak zas vymýšlet něco jiného. Nemůžeme tedy trendy jen sledovat, ale musíme je vytvářet,“ říká Pavel Blažek. Vše se ale odvíjí od obalu – nejprve někdo musí vymyslet dobrý obal a až pak stroj, který jej vyrobí.
Obaly tvaru Stick s obchodním názvem T-Stix jsou náhradou máčecích čajových sáčků nebo dávkování instantní kávy lžičkou, jde tedy o hygienické a jednoduché podávání teplých nápojů.
Design obalu Stick s vyluhovacími otvory (mikroperforací) a dvojím využitím (vyluhování produktu v šálku a míchání nápoje obalem) vyvinula zahraniční firma, vyráběny jsou ovšem na strojích firmy Blažek. Tyto obaly jsou velmi efektivní ekonomicky i ekologicky: strojní zařízení je levnější než stroj pro balení máčecích čajových sáčků.
Další zajímavou specialitou je dvojitý sáček z jedné fólie, na který mají v Česku zaregistrován užitný vzor. Jde o hygienické balení klasického hadicového sáčku s dvěma samostatnými komorami a dvojím plněním, v němž může být například kombinace tekutina / sypký produkt či cukr/lžička, cukr / instantní káva, pepř/sůl, sůl/koření, olej/dresink či kečup/hořčice.
Miroslav Dočkal
Box 1:
Třetí novodobá generace Blažků
V roce 1991 navázal Josef Blažek, který v roce 1958 dostal umístěnku do tehdejších Blanických strojíren ve Vlašimi, na předúnorové podnikání svého dědečka. Znovu založil firmu J&B – Josef Blažek a zaměřil ji na vývoj a výrobu balicích strojů. Firma se z garáže přes hasičárnu přestěhovala v roce 1999 do vlastního objektu po stavebním podniku v Jungmannově ulici. Po smrti novodobého zakladatele Josefa Blažka v roce 2008 se řízení firmy ujal jeho syn Pavel Blažek, který změnil právní formu firmy na společnost s ručením omezeným. Kromě několika dalších členů rodiny zde pracuje již několik let také jeho syn Pavel a dcera Iveta, takže lze hovořit už o třetí generaci novodobé historie rodinné firmy.
Roční obrat se pohybuje v desítkách milionů korun, počet zaměstnanců kolem pětatřiceti. Je zde poměrně malá fluktuace, hodně lidí tu pracuje již od začátku působení firmy. Loni přistavěli novou halu o rozloze 123 m2, která bude zřejmě využívána při montáži velkých strojů. Na léta 2013–2014 chystají velkou rekonstrukci stávajících firemních prostor.
Box 2:
Ceny a veletrhy
Firma Blažek získala za svou produkci mnoho českých i mezinárodních cen, například již v roce 1995 cenu Gold Pack za nejlepší obal roku v kategorii obalů a obalových prostředků: úsporný ekoobal pro jednoporcový cukr Stick pack. V roce 2004 Mezinárodní zlatou cenu za prestižní kvalitu a obchod, v roce 2008 cenu za Obal roku v ČR a následně jednu z cen celosvětové soutěže Worldstar for packaging za obal T-Stix.
Vystavují zejména na Interpacku, Emballage, Fachpacku a chicagském PackExpu, na Embaxu jsou od své poslední aktivní účasti v roce 2007 přítomni již jen jako návštěvníci.
Otázka pro…
Pavla Blažka, ředitele společnosti J&B – Pavel Blažek:
Svět balení: Jaké trendy v oblasti balicích strojů pozorujete v době ekonomické krize?
Pavel Blažek: Aby udrželi či zvýšili obrat, vymýšlejí odběratelé balicích strojů neustále nové výrobky nebo inovují ty staré. Ty pak označují novými obchodními názvy. Aby zákazník novost výrobku jednodušeji rozpoznal, jeho výrobce je většinou ochoten investovat do nového či inovovaného typu obalu. Naším úkolem je pak vyjít mu vstříc.
md