U sýrů musí obal plnit všechny své funkce, především však funkci ochrannou. V tomto případě se jedná o zajištění ochrany oběma směry, tedy jak směrem k výrobku, tak i ke spotřebiteli. Tento obousměrně orientovaný požadavek je dán i z důvodu častého výskytu výrazného aromatu baleného produktu. Při balení sýrů nelze unifikovaně popsat jednu určitou technologii. Tento fakt je dán nepřeberným množstvím druhů sýrů, které mají velmi odlišné specifické požadavky.
I laikovi je jasné, že jinak musí probíhat balení tavených sýrů, jinak plátkových a úplně odlišně např. tvarohových. Vzhledem k popularitě, které sýry zvláště v Evropě mají, je i výrobců a distributorů strojních zařízení i linek na balení sýrů celá řada. A vzhledem k předpokládané další spotřebě, která má zvláště u některých typů dlouhodobě růstovou tendenci, je jasné, že se v procesu balení nezastavil ani vývoj nových typů komponentů či celých zařízení.
Tradice balicích technologií z Moravy
Společnost abala.eu stroje obaly fólie, s. r. o., vznikla sice až v roce 2003, tradici má ovšem delší, protože tato vznikla z firmy Industring, s. r. o., která byla na našem trhu známá již v první polovině 90. let 20. století. Vedle balicích zařízení má společnost ve své nabídce prakticky celý technologický sortiment potřebný k výrobě sýrů. Jedná se především o vany, dopravníky, systémy porcování, blokové formy a zařízení k procesům tavení, paření, solení a zrání. V nabídce nechybějí ani zařízení na krájení, plátkování, porcování a mnohá další.
K nejčastějším způsobům balení sýrů patří balení do různých typů hliníkových fólií. Zvláště zrající sýry, podobně jako i máslo, margaríny a droždí, kladou na obal zvláštní nároky. V tomto případě se v procesu balení používají hliníkové fólie kašírované papírem, pergamenem nebo obdobným materiálem, který má ideální vlastnosti pro styk s výrobkem. Hliník lze upravovat podkladovými nátěry, vrstvením, lakováním, ražbou, reliéfně či atraktivním vícebarevným potiskem.
Tavené sýry balené do hliníkové fólie jsou často dále baleny do skládačkových krabic. Tyto krabičky lze na stroji uzavírat záložkou, horkým lepidlem či kombinací obou postupů. Kompletní balicí linka pak obsahuje přívod produktu, vkládání, uzavírání, kartonování, balení a paletizaci.
K dalším oblíbeným systémům balení sýrů patří vakuové balení plátků do plastových fólií. Zde je možné použít jedno- nebo dvoukomorové vakuové balicí stroje. Zařízení je vyrobeno z nerezové oceli, je navrženo pro různé rozměry balení i baleného produktu, čas balení je zhruba 45 sekund.
Další možností je vybavení digitálním panelem, vakuovým čerpadlem, přívodem plynu, zařízením pro dvojitý svar, pro stříhání svaru nebo pro zdvojenou pevnost.
V nabídce firmy nechybějí ani balicí stroje, např. plnicí zařízení do tvarovaných či hotových kelímků, balení do sáčků apod.
Sýry se do plastových obalů balí hlavně horizontálně
Při balení sýrů patří plastové obaly po hliníku a lepenkách k nejpoužívanějším materiálům. Z hlediska způsobu balení se používají jak horizontální, tak i vertikální stroje, záleží opět na typu sýra. Převažuje balení horizontálního typu, vertikální způsob bývá používán pouze pro tekuté produkty (sýrové dressingy) či strouhané sýry na pizzu. Již od roku 1992 dodává balicí techniku a kompletní balicí linky včetně etiketování společnost Technology s. r. o. I pro balení sýrů jsou určeny horizontální stroje od této firmy. Jedná se o stroje pro balení do ploché fólie, kde je sáček tvořen jedním podélným a dvěma příčnými bočními svary. Některé typy strojů lze vybavit příslušenstvím, jako je dávkování inertního plynu nebo aerosolu alkoholu prodlužujících trvanlivost výrobku. Stroje mohou být vybaveny různými typy navádění fólie podle druhu výrobku, různými typy svařování podle fólie i rychlosti balení. Horizontální stroje mají často elektronické ovládání. Mohou být vybaveny i plovoucími gilotinovými čelistmi, servopohonem a spodním naváděním fólie. Jsou velmi flexibilní a spolehlivé. Pracují s vysokou rychlostí při balení rozsáhlého sortimentu tvarově různých výrobků.
Horizontální stroje na balení sýrů, včetně balení v ochranné atmosféře, nabízí i společnost Petruzalek, s. r. o. (člen italské výrobní společnost Sirap-Gema). Mlékárnám a sýrárnám je společnost schopna nabídnout stroje či obalové materiály vhodné pro balení měkkých i tekutých produktů. Doplňkový sortiment představují hygienické pomůcky pro manipulaci s potravinami, systém košů pro třídění odpadu či paletizační fólie.
Vedle plátkových sýrů je tedy možné balit i velmi měkké sýry. Příkladem mohou být horizontální stroje Bora, které jsou určeny pro balení mozzarelly a produktů obdobné konzistence. V tomto případě je celé zařízení vyrobeno z nerezavějící oceli AISI 304 pro balení potravinářských produktů v agresivním pracovním prostředí způsobeném přítomností vlhkosti, solí a kyselin.
U plastových obalů na sýry požaduje spotřebitel easy open
Právě plastové svařované obaly bývají uživateli negativně vnímány kvůli nepříliš snadné možnosti otevírání. Dnešní výrobci technologií balení převážně tvrdých sýrů (plátkových, strouhaných apod.) nabízejí mnohá řešení snadného otevírání, které bývá často i v kombinaci se zpětným uzavíráním zbylého obsahu v obalu. Týká se to jak sýrů balených ve svařovaných fóliích či sáčcích, tak i kombinace miska / plastová fólie.
Zajímavým řešením sáčku je konstrukce G-sáčku, který je na našem trhu k vidění např. jako obal na strouhaný eidam Pizza cheese. Jedná se o stojací sáček s čočkovým dnem a znovu uzavíratelnou klopou. Tvar sáčku G je patentován firmou Amcor Flexibles Europe pod označením Easy Pack a jeho použití je možné pouze za podmínky použití fólie firmy Amcor Flexibles Europe. Tento typ sáčku je dále opatřen znovu uzavíratelnou klopou. Oboustranně lepicí pásky umožní spotřebiteli rychlý a snadný přístup k baleným výrobkům. Aplikace lepicích pásek vyvinula společnost Amcor ve spolupráci s firmou VELTEKO, s. r. o. Velteko sáčky vyrábí na svých vertikálních balicích strojích s výkonem 60 sáčků za minutu. Sáčky s uzavíratelnou klopou jsou vedle balení strouhaného sýra zvláště vhodné pro neprašné produkty, jako jsou suché plody, pet food, zrnková káva atd. Nabízené balicí stroje nejen na tento typ sáčků mohou mít různá další konstrukční řešení, patří k nim např. HSV 101B Continual, HSV 101B Flexible, HSV 120 Continual, HSV 120 Flexible, HSV 120 Economic.
Misky s odklopným víčkem, t
edy opět systém easy open, nabízí i jeden z největších výrobců balicích strojů, společnost MULTIVAC VERPACKUNGSMASCHINEN. Obal se vyrábí hlubokým tažením, miska a víčko se tvarují v jedné operaci z téže fólie. Vlastní miska se po naplnění uzavírá trhací fólií s jazýčkem, který usnadňuje její otevření. Opětovné uzavření zajišťuje tatáž fólie, opatřená lepicí vrstvou. Tento systém opětovného uzavření zabraňuje vysoušení a ztrátě aromatu. Obal, plněný ochranným plynem (směsí oxidu uhličitého a dusíku), zajišťuje zachování typické chuti a zamezuje slepování plátků sýra (u nás např. sýry Hochland). K designově povedeným obalům na balení tvarohů a sýrů na strojích od Multivacu patří vaničkové obaly s odtrhávacím víčkem na produkty polské mlékárny Piatnica.
Na českém trhu jsou i další výrobci a distributoři balicích strojů na sýry – patří k nim např. Pavel Blažek, balicí stroje, s. r. o., ALBERTINA Trading, spol. s r. o., API NOVO MACHINERY, s. r. o., BALTECH, spol. s r. o., a mnozí další.
Jana Žižková
Box:
Je ČR Mekkou „taveňáků“?
Mezi nejoblíbenější typy sýrů patří podle statistik sýry tavené. Některé dokonce uvádějí, že se spotřebou 2,25 kg na osobu za rok patříme k největším konzumentům těchto sýrů v Evropě, Rádi však konzumujeme i ostatní druhy. U všech typů hraje vedle technologie výroby důležitou roli balení. Chuť a trvanlivost sýrů je ovlivněna nejen vhodným výběrem materiálu či konstrukce obalu, ale i způsobem a podmínkami celého balicího procesu.