Jeden z oceněných exponátů na Obalu roku 2006 byl konstrukčně nový typ ventilového papírového pytle, pytel Oneplus společnosti Mondi Bags Štětí. Je vyráběn jako nevratný přepravní průmyslový obal, který slouží k balení sypkých hmot a jeho konstrukci je možné i nadále inovovat.
Pytle se ve Štětí vyrábějí v široké variabilitě konstrukčního provedení i náročnosti potisku. Podle přání zákazníka se jedná o pytle ventilové nebo otevřené lepené se šestiúhelníkovým dnem. Až 75 % celkové výroby tvoří pytle určené pro cementárny a výrobce stavebních hmot. Majoritními zákazníky jsou tedy výrobci cementu, omítek, spárovacích hmot atd. zastoupení na českém a slovenském trhu. Menší část výroby směřuje k výrobcům z chemického, zemědělského a potravinářského průmyslu. Samozřejmě se nedají opomenout ani pytle s velmi náročným potiskem určené pro balení granulátů a krmiv pro domácí zvířata. Na vrchní vrstvu těchto pytlů se používají velmi kvalitní tiskové sulfátové papíry. Mondi Bags Štětí, a. s., disponuje dvěma flexotiskovými stroji, na modernějším z nich, osmibarevném Novoflexu se satelitním uspořádáním válců, se dají realizovat potisky s opravdu náročnou grafickou úpravou, která využívá kombinaci barevné fotografie s plošnou i textovou grafikou. Tento tisk je realizován jako preprint, tzn. dochází k potisku kotoučů před jejich vlastním zpracováním na papírové pytle. Trend z hlediska potisku je tedy jasný – stále se zvyšující kvalita, kde tisk do CMYK většinou přestává stačit. Velkou roli při tomto růstu hraje i lineatura štočku a rastrového válce a následně samozřejmě rozlišení obrazu.
Závod svou produkcí zásobuje převážně tuzemský a slovenský trh.
Ventilové pytle snižují svoji hmotnost
Největší podíl zákazníků společnosti Mondi Bags Štětí, a. s., tvoří, jak již bylo řečeno, výrobci stavebních hmot a cementu, kteří mají na pytel své specifické požadavky. Nejde jim tolik o náročnost potisku, ale především o konstrukci pytle a použitý materiál. Navíc jsou tyto pytle určené převážně k automatizovanému plnění hmot se zvýšenou prášivostí, což je další kritérium, které ovlivňuje výběr materiálu.
Ve vývoji výroby těchto pytlů je jedním z hlavních trendů snaha o snižování počtu vrstev papíru. Ve Štětí mají sice tři výrobní linky (součástí je vždy hadicový stroj a stroj na uzavírání dna), na nichž jsou schopni vyrobit až pytle pětivrstvé, přesto se jedná o záležitost víceméně dnes už historickou (pětivrstvé pytle se dodávají pouze pro speciální zakázky do zámoří, a to velmi omezeně).
Snižování počtu vrstev umožnila stoupající kvalita a pevnost používaných papírů.
Pro porovnání: v 70. letech se používal papír o ms 70 g/m2, což násobeno čtyřmi vrstvami činí 280 g/m2 (použití pro 50 kg plněného materiálu). V současné době stačí pro 50 kg plněného materiálu dvouvrstvý pytel se stejnou plošnou hmotností papíru – 70 g/m2, což ve svém důsledku znamená poloviční spotřebu obalových materiálů. Jednovrstvé pytle s nosností až 40 kg plněného materiálu se vyrábějí z papíru s plošnou hmotností 110 nebo 120 g/m2. Jako papír se používá vysoce průtažný a propustný pytlový papír Advantage ONE, který je pevný, tuhý a velmi dobře potiskovatelný. Pytle vyrobené z tohoto papíru se nemusí perforovat, čímž se zvyšuje celková pevnost obalu, a naopak se snižuje prašnost pracovního prostředí a únik materiálu při plnění. Snižováním hmotnosti pytle v závislosti na počtu vrstev klesají velice výrazným způsobem finanční náklady pro zákazníka, hlavně z hlediska odváděných poplatků za obaly či v systému logistického řetězce. Dnes se podle typu pytle a typu balení na paletu ukládá až 12 000 kusů pytlů. Je však nutné podotknout, že z hlediska manipulace s materiálem došlo na trhu v posledních letech k výraznému posunu směrem k menším manipulovaným objemům. Nad objednávkou ventilového pytle, určeného pouze pro 5 kg plněného materiálu, se dnes už nikdo nepozastaví.
Inovace v konstrukcích
Kromě jednovrstvého pytle ONE vyrábí firma nově inovační provedení OnePLUS. Jedná se o pytel ONE kombinovaný s fólií HDPE, která chrání obsah proti vlhkosti. Inovovaná konstrukce nachází uplatnění při balení 25 kg cementu a ostatních stavebních materiálů převážně v zimním období. Další inovační novinkou je svařovací ventil, pro jehož výrobu je použitý papír s vrstvou PVA (polyvinylalkoholu) místo dříve používaného PE (polyetylen). Pytle s tímto ventilem se používají pro balení materiálu, který se rozpouští přímo s obalem (např. různé pigmenty a aditiva používaná v papírenském průmyslu).
Pytle s materiálem určeným pro prodej v obchodních řetězcích jsou pro snadnější manipulaci opatřeny odnosným ouškem, které bylo vyvinuto jako reakce na změnu velikosti obalu i změnu v systému prodeje balených materiálů. Pevnost ouška je zajištěna přelepem ze speciálního materiálu sendvičové konstrukce (papír/PE/mřížka/PE/papír).
Začátkem listopadu 2006 výrobci ve Štětí posunuli výrobu ještě dále – po maximálním usnadnění z hlediska plnění a manipulace přichází i usnadnění při vyprazdňování obalu. Začíná výroba pytlů EASY OPENING BAGS, pytlů, které jsou opatřeny na přelepu trhací samolepicí páskou s násekem.
Jednou z novinek je i možnost výroby pytlů s ochrannou etiketou (hologram). Po tomto vylepšení zatím nenastal u našich výrobců hlad, naopak velký boom lze pozorovat na ruském trhu, kde často docházelo ke zneužití pytlů jinými výrobci.
Jana Žižková
Box 1: Pytle One do OŘ
Jednovrstvý pytel ONE je pevný, tuhý, vysoce propustný pro vzduch a dobře potiskovatelný. Umožňuje rychlé plnění a snižuje prašnost. Šetří životní prostředí, protože má o 20 % nižší hmotnost, než je obvyklé u obdobných výrobků. Snížené výrobní náklady také snižují náklady na jeho pořízení i likvidaci. V kombinaci se svařovacím ventilem, odnosným ouškem a vnitřní ochrannou fólií (ONE plus) představuje moderní řešení pro prodej v obchodních řetězcích.
Porovnání vlastností pytle One s dvouvrstvým pytlem 2x SELECT 70 g/m2