
Společnost Amcor Tobacco Packaging provozuje ve svém závodě ve švýcarském Rickenbachu již pět let nejdelší, 19věžový archový ofsetový stroj Rapida 106 na světě, který zde vyrábí obaly na cigarety. Před nedávnem ovšem nainstalovala v polské Lodži a v Mexiku dva jen o málo kratší: vysoce automatizované 34metrové Rapidy 106 se 17 tiskovými, lakovacími a sušicími jednotkami.
Maximální výkon strojů činí 15 000 archů/h. Byly integrovány do automatického systému logistiky palet, což umožňuje výměnu palet s materiálem bez zastavení stroje. Tisknout lze konvenčními nebo UV barvami, v lakovacích jednotkách lze použít disperzní nebo UV lak. V sušicích věžích a ve vykladači jsou výkonné sušicí systémy pracující s technologií IR/TL/UV (infrazáření/horký vzduch/UV vytvrzování). Oba stroje lze později doplnit moduly pro nanášení fólie za studena ColdFoil Infigo SF 110.
Obě Rapidy byly vybaveny simultánní výměnou tiskových forem DriveTronic SPC, systémem CleanTronic Synchro pro paralelní provádění mycích procesů, inline měřením a regulací denzity s inline inspekcí archu QualiTronic Professional a systémem LogoTronic Professional pro přenos dat do a ze stroje na bázi JDF/JMF. Mají i speciálně potahované kryty barevnic EasyClean, umožňující rychlou výměnu barev v tiskových věžích, nebo Emission Extraction System (EES) pro odtah kontaminovaného vzduchu z vykladače.
Podle výrobce Rapid, společnosti Koenig & Bauer, přechází stále více zakázek v oblasti cigaretových obalů z hlubotiskových strojů na ofsetové, díky jejich větší flexibilitě a výraznému zkrácení přípravných časů.






