České mikrohologramy chrání miliony balení léků

Česká výzkumná společnost Optaglio dodala v posledním čtvrletí loňského roku protipadělatelskou ochranu pro více než 10 milionů balení léků a léčivých přípravků. Jedná se vesměs o ochranu skrytou, která doplňuje viditelné prvky. Optaglio tak umožňuje identifikovat i ty padělky, které překonaly základní ochrannou bariéru a dostaly se do oběhu.

 „Je to skvělá zpráva pro pacienty a velmi špatná zpráva pro padělatele. Dokonce i v těch případech, kdy se jim podaří napodobit základní ochranný prvek jako vodoznak, čárový, kód nebo jednoduchý hologram, nemohou vědět, zda obal neobsahuje další úrovně ochrany,” vysvětluje senior manažer vývojového centra Tomáš Karenský. „Obvyklý technologický závod, kdy vymýšlíme stále nové prvky a útočníci se je pokoušejí napodobit, je tak do značné míry eliminován.”

Skryté prvky protipadělatelské ochrany, jako např. neviditelný či infračervený inkoust, byly občas aplikovány už dosud. Mikrohologramy společnosti Optaglio jsou ale řádově pokročilejší a mnohem odolnější vůči pokusům o imitaci. Jedná o miniaturní částice, které se při pohledu pouhým okem jeví jako kovový prach. Pod zvětšovacím sklem jsou patrné pravidelné tvary, holografický povrch a písmena či obrázky vyleptané na každém zrnku. Mikroskop pak umožní vidět na každém zrnku plný hologram, včetně všech vizuálních efektů.

Kontrakty na dodávky mikrohologramů pro farmaceutický průmysl budou pokračovat i v roce 2018.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace padělky léků každoročně způsobují smrt až milionu lidí. I když je výrobci mnohdy vybavují různými ochrannými prvky a někde byly nasazeny robustní systémy sledování pohybu jednotlivých krabiček (track&trace), nedaří se vytlačit falešné léky z trhu. Odhaduje se např., že až polovina léků prodávaných přes internet jsou padělky. Nasazování pokročilejších technologií, původně vyvinutých pro ochranu cestovních pasů a bankovek, by mělo tento problém zmírnit.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail