Litoměřičtí nakoupí i bez obalů

V Litoměřicích se dnes otevírá bezobalová prodejna, ve které bude možné nakoupit potraviny a drogerii na váhu do vlastních nádob. Jedná se o první obchod tohoto druhu v Ústeckém kraji a cílem projektu je ušetřit domácnostem mnoho kilogramů zbytečných obalů. Tento netradiční koncept nakupování však není určen pouze pro ekologicky uvědomělé jedince, ale také pro ty, kteří mají zájem o kvalitní zboží za příznivou cenu.

 

Obchod bude prodávat přes šest desítek druhů zboží a nabídka se bude postupně rozšiřovat, mimo jiné i o přírodní kosmetiku. Potraviny budou v prodejně skladovány za přísných hygienických podmínek ve velkých nádobách. Zákazníci mohou přijít s vlastními obaly nebo si na místě koupit papírové či plátěné sáčky.

 

Bezobalové obchody, které mají v západní Evropě a USA již dlouholetou tradici, fungují v Čechách zhruba v deseti českých městech a neustále jich přibývá. Litoměřická prodejna se jmenuje Meloun – ani jeden obal. Nespornou výhodou pro zákazníky je také skutečnost, že si mohou do své nádoby či sáčku odebrat přesně tolik, kolik potřebují a nejsou tedy odkázáni na danou velikost balení.

 

Zákazníky do bezobalových prodejen často přivedou například obavy z chemických látek obsažených v umělohmotných obalech, dětské alergie či neochota přispívat k zaplavování Země množstvím odpadu, znečišťování moří a oceánů. Nový obchod sídlí v ulici Velká Dominikánská a svůj provoz zahájí symbolicky 4. září, kdy začíná mezinárodní Týden bez odpadu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail