Obalové sáčky a pytle v Evropě

Kostnická společnost pro výzkum trhu Ceresana již podruhé provedla marketingovou studii Sáčky a pytle – Evropa. Podrobně mapuje situaci ve 23 evropských zemích včetně Česka. Rozdělena je i podle materiálů na sáčky a pytle z LDPE, LLDPE, HDPE, jiných plastů (PP, PVC, PET…), tkaných plastů a papíru. Jsou uvedeny údaje o vývoji poptávky v segmentových taškách, pytlích včetně pytlů na odpadky i pytlů pro těžké a průmyslové balení, balení potravin a dalších aplikacích, rozdělených podle největších evropských trhů.

Podle studie lze očekávat, že evropský trh s pytli a sáčky z PE a dalších plastových fólií, plastových textilií a papírů dosáhne do roku 2024 ročního objemu 8,77 mil. tun. PE je zde nejčastěji užívaným materiálem. Směrnice EU pro snížení spotřeby lehkých plastových přepravních pytlů a tašek nebyla ve všech zemích dosud uplatněna: v současnosti se komise EU v tomto smyslu zabývá zejména Řeckem, Itálií, Polskem a Kyprem. Směrnice dává šanci bioplastům a biologicky odbouratelným plastům, kterých se toto omezení částečně netýká, přestože například jejich kompostování dosud není uspokojivě vyřešeno.

U robustních pytlů pro těžké zátěže pokračuje postupné nahrazování papírových pytlů plastovými, přestože papír si v některých segmentech, jako je cement a další stavební hmoty, zachovává svůj význam. Plastové pytle ovšem z druhé strany čelí ve stavebnictví, přepravě hnojiv či obilnin konkurenci plastových sudů FIBC (Flexible Medium Bulk Containers), které jsou obvykle vyrobeny z PE a mají nosnost až 1500 l. Pokračuje vzestup stojacích sáčků. U lehkých pytlů a sáčků pokračuje automatizace: FFS stroje sáček či pytel vyrobí, naplní a uzavřou v jednom kontinuálním procesu.

Studie přináší také profily 74 hlavních výrobců, jako jsou Amcor, Clondalkin,  Constantia Flexibles, DS Smith, Huhtamaki, Mondi, Sealed Air, Smurfit Kappa a další.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail