FINAT: poptávka po etiketách roste díky obalům

Od 7. do 9. června proběhlo v berlínském hotelu Hilton Gendarmenmarket za účasti představitelů čtyř set společností již třetí Evropské etiketové fórum sdružení FINAT.

Stephan Lechel, vedoucí kompetenčního centra Porsche Consulting, uvedl výsledky výzkumu centra, podle kterých vidí 52 % respondentů příležitost pro inteligentní balení při využití digitálních technologií. Corey Reardon ze společnosti AWA mluvil o přímém potisku obalů, který představuje pro výrobce etiket nebezpečí. Nejvíce se podle něj bude týkat nápojů, výrobků pro domácnost a osobní péči.

Výkonný ředitel FINAT Jules Lejeune představil výsledky pravidelného půlročního výzkumu FINAT Radar i delší přehled trhu: v letech 2010-16 vzrostla evropská poptávka po etiketách o čtvrtinu především díky nárůstu u baleného spotřebního zboží, zejména potravin. V absolutních číslech vedla růst poptávky jižní Evropa, ale relativně, více než o 60 %, vzrostla poptávka ve východní Evropě, zejména v Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Jennifer Dochstader a David Walsh z agentury pro výzkum trhu LPC představili výsledky FINAT Digital Label Study 2017. Ze zhruba dvou tisíc digitálních strojů k produkčnímu tisku etiket, nainstalovaných v Evropě, je 76 % tonerových („laserových“). Zbytek tvoří inkjet, který ale až do roku 2022 poroste o 14,5 % ročně. Zhruba 28 % evropských zpracovatelů etiket hodlá investovat do dvou let do digitálního tisku.

Proběhla rovněž FINAT Business Debate, které se zúčastnili Chris Ellison, vlastník skupiny OPM (Labels and Packaging) a nový prezident FINAT; Geoff Martin, prezident CCL Label; Adrian Tippenhauer, generální ředitel All4Labels; a Mike Henry, výkonný viceprezident etiketové divize Constantia Flexibles. Závěrečnou přednášku pronesl Joschka Fischer, německý ministr zahraničních věcí v letech 1998-2005.

Galavečer proběhl v Classic Remise, muzeu automobilů v prostorách bývalé tramvajové vozovny. Thomas Hagmaier předal po dvou letech funkci prezidenta FINAT Chrisi Ellisonovi z britské OPM Labels. Zlatými sponzory setkání byly společnosti Avery Dennison, Gallus, MPS, Nilpeter a Wacker Chemie. FINAT se sídlem v nizozemském Haagu je sdružením výrobců samolepicích etiket a souvisejících výrobků a služeb, má přes 550 členů z více než pěti desítek zemí světa.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail